Wojna secesyjna

Smith Adam I.P.

Wojna secesyjna

39,90 zł 34,18 zł
Powiadom mnie

 

Wojna secesyjna była zdecydowanie najbardziej krwawym konfliktem w dziejach Ameryki. Wynikła na tle kryzysu politycznego spowodowanego kwestią niewolnictwa, w efekcie stworzyła warunki do powstania nowoczesnego amerykańskiego państwa narodowego. Niniejsza książka łączy zajmującą opowieść z analizą oraz bieżącą oceną stanu badań nad wojną secesyjną. Ta zwięzła i miarodajna pozycja stanowi niezastąpione wprowadzenie do historii jednego z najważniejszych okresów w nowożytnych dziejach Ameryki.

Wojna secesyjna

podkreśla wpływ opinii publicznej północnych stanów na charakter i rezultat konfliktu;
przekonuje, że wojna obnażyła głębokie podziały społeczne i polityczne nie tylko między Północą a Południem, lecz także wewnątrz obu tych społeczności;
bada przeżycia szeregowych żołnierzy i zwykłych cywilów, a także polityczne i kulturowe realia, w których żyli;
umiejscawia ten amerykański kryzys związany z kwestią niewolnictwa i narodowości w szerszym kontekście dziejów XIX-wiecznego świata.


Autor opiera się na najnowszych publikacjach, jednakże omawia różne interpretacje przyczyn oraz skutków wojny secesyjnej. Co ciekawe, i bardzo rzadko spotykane w historiografii anglosaskiej, postrzega konflikt amerykański w kontekście wydarzeń światowych, a konkretnie, jako kontynuację rewolucji europejskich z 1848 roku oraz, generalnie, walki o demokrację przeciw autokracji.
Prof. dr hab. Marek Gołębiowski, Uniwersytet Warszawski

Wojna secesyjna Adama I.P. Smitha jest interesującą propozycją podręcznikową głównie ze względu na przystępną formułę i brak konkurencji w kategorii, którą reprezentuje. (…) Jest solidnym opracowaniem jednego z najbardziej fascynujących epizodów w historii Ameryki, epizodu, który wciąż pozostaje trudny do wytłumaczenia zarówno dla Amerykanów, jak i zagranicznych badaczy i studentów.
Dr hab. Jerzy Kutnik, prof. UMCS

Adam I.P. Smith wykłada historię Stanów Zjednoczonych w londyńskim University College. Jest autorem książki No Party Now: Politics in the Civil War North (2006).

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-233-3211-4

Tytuł oryginalny: The American Civil War

Liczba stron: 380

Format: 135x205mm

Cena katalogowa: 39,90 zł

Tłumaczenie: Tomasz Tesznar