Przypomnij sobie

Elina Hirvonen

Przypomnij sobie

29,90 zł
Powiadom mnie

 

Anna, studentka literatury, mieszka w Helsinkach. Spotyka się z Ianem, swoim amerykańskim wykładowcą, który zdecydował się opuścić USA po zamachach na World Trade Center. Jonasz, brat Anny, jest pacjentem szpitala psychiatrycznego. Bolesne wspomnienia rodzinne, niezabliźnione rany, które zatruwają życie Jonasza – związane z apodyktycznym ojcem, zbyt często używającym przemocy – Anna chciałaby jak najszybciej wymazać z pamięci. Marzy o normalności, pragnie wspominać jedynie momenty szczęśliwe. Jej pozorny spokój burzy telefon matki, która domaga się, by Anna odwiedziła brata w szpitalu. Historia rodzeństwa przeplata się z losem rodziny Iana. Jego ojciec to weteran wojny w Wietnamie, niepotrafiący poradzić sobie z powojenną traumą, matka – hipiska, z trudem akceptuje wybory męża.
W debiutanckiej powieści Hirvonen przeszłość nieuchronnie wpływa na teraźniejszość, a wielka polityka – na równi z relacjami domowymi – kształtuje losy bohaterów. Autorka niezwykle subtelnie i dojrzale opisuje więzy, od których niełatwo się uwolnić. Czy zdobędą się na to jej bohaterowie?

Porywająca, imponująca powieść.
„The Guardian”

Powieść tak dobrze skomponowana, że aż trudno uwierzyć, że to debiut. Zacząłem czytać w autobusie, wracając do domu, i nie mogłem się oderwać.
Frank Johansson, dyrektor fińskiej sekcji Amnesty International

Powieść o uczuciach zarówno szkodliwych, jak i uzdrawiających, bez pasów bezpieczeństwa i bez krat.
„Senza Filtro”

Niewielka powieść Eliny Hirvonen jest zadziwiająco dojrzała; autorka niczego nie upiększa, nie waha się opisywać bolesnych relacji międzyludzkich, zręcznie łączy historię i współczesność.
„Keskisuomalainen”

Elina Hirvonen (ur. 1975) – fińska prezenterka i dziennikarka telewizyjna. Autorka filmu dokumentalnego na temat migracji z Afryki do Europy. Pasjonatka podróży. Przypomnij sobie, jej pierwsza powieść, była nominowana do Finlandia Prize 2005, prestiżowej nagrody literackiej. Prawa do przekładu nabyły wydawnictwa m.in. z Włoch, Estonii, Niemiec, Islandii oraz Wielkiej Brytanii.

W.A.B.
Oprawa miękka

ISBN: 9788374143998

Liczba stron: 184

W.A.B.

Format: 120x195mm

Cena katalogowa: 29,90 zł