Baronowa jazzu

Hannah Rothschild

Baronowa jazzu

39,90 zł 27,53 zł
Powiadom mnie

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka

Muzyczna odyseja i przepiękna historia miłosna.

Przekład z języka angielskiego Dobromiła Jankowska

Pannonica Rothschild urodziła się w 1913 roku w rodzinie, która w ciągu zaledwie pięciu pokoleń przebyła drogę z frankfurckiej dzielnicy żydowskiej do grona bajecznie bogatej arystokracji. Jako dziecko ubrana na biało Nica spacerowała z siostrami oraz guwernantką po parku pełnym kangurów, wielkich żółwi, emu i zebr – zwierząt z egzotycznej kolekcji wuja Waltera. Jako nastoletnia debiutantka poznała i poślubiła barona Julesa de Koenigswartera, który nauczył ją pilotować samolot i porwał do château we Francji. Po wybuchu wojny Nica z dwójką dzieci w ostatniej chwili uciekła do Anglii, ale wkrótce wróciła na front, by działać w ruchu Wolna Francja. Wydawało się, że ma wszystko: dzieci, przystojnego męża i fundusz powierniczy. Ale na początku lat 50. usłyszała ’Round Midnight Theloniousa Monka, legendy jazzu. Musiała go poznać.

"Baronowa jazzu" to muzyczna odyseja i przepiękna historia miłosna. Opowieść o niezwykłym życiu wiodącym z brytyjskiej posiadłości, przez ciemność Holokaustu, aż do szalonego środowiska nowojorskiej sceny jazzowej.


"Thelonious Monk napisał „Pannonicę”, bawiąc się jednym drobnym motywem, wodząc nim w górę i w dół, na granicy trybu światła i mroku. Melodia wyemancypowana z harmonii wędruje samotnie bez dominanty celu. Ani do tańca, ani do uniesień, ani do przytulania. Wyłącznie do bycia sobą. Niezwykła i ważna dla mnie książka."
Anna Maria Jopek

"Niezwykłe osiągnięcie – perfekcyjnie skonstruowana, zdumiewająco obiektywna, mądra, wnikliwa i pięknie napisana książka."
Antony Beevor

"Piękne wspomnienia o ekscentrycznej członkini jednego z najbogatszych dziewiętnastowiecznych rodów, która oddała życie jazzowi […]. Prawdziwy portret niezwykłej egzystencji. Fascynująca historia udowadniająca, że życie potrafi być dziwniejsze niż fikcja literacka."
Anne Sebba, „Literary Review”

"Bogato udokumentowana i pięknie opowiedziana historia, zaskakująca tak samo jak jej bohaterka. Biografia Niki Rothschild to poruszający hołd oddany fascynującej kobiecie."
Martin Williams, „Country Life”

"Hannah Rothschild opowiada tę historię z wrażliwością, równoważąc napięcie fabularne z pragnieniem zaprezentowania wszystkich faktów, by czytelnicy mogli wyrobić sobie własne zdanie… Pasjonująca."
Rachel Cooke, „Guardian”

"Poruszająca… Czarująca książka i opowieść."
Libby Purves, „Midweek”, Radio 4

"Intrygująca opowieść Hannah Rothschild o jej ekscentrycznej ciotecznej babce Nice wyróżnia się zręcznym stylem i świetną narracją."
„Independent”, 50 Best Summer Reads

"Barwny, interesujący portret odważnej, lojalnej, niezależnej, śmiałej i lekko szalonej poszukiwaczki przygód, traktowanej z ogromną sympatią i humorem."
Alison Kerr, „The Herald”

"Jej historia jest interesująca i ciepła. Była dobrą kobietą z charakterem."
Sam Leith, „Spektator”

"Hannah Rothschild wykonała niesamowitą pracę, opowiadając historię jednocześnie poruszającą, szokującą i inspirującą. Pełna fotografii i zaskakujących szczegółów jest naprawdę wciągająca."
„Elle”

"Opowieść tajemnicza, intrygująca i egzotyczna."
Simon Yaffe, „Jewish Telegrach”

"Fascynujące spojrzenie na trudne życie muzyków jazzowych i powstanie dynastii Rothschildów."
BBC Music

"Hannah Rothschild nadała długiej, smutnej historii upadku Niki romantyczne zabarwienie. Elokwentna, trudna książka napisana z miłością."
Christopher Hudson, „Daily Mail”

Czarne
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-753-6794-2

Liczba stron: 256

Czarne

Format: 14.1x22.0

Cena katalogowa: 39,90 zł