Suzanne Collins

Suzanne Collins - amerykańska pisarka oraz scenarzystka telewizyjna. Jej kariera rozpoczęła się w 1991 roku, kiedy została twórcą telewizyjnych programów dla dzieci. Była również autorką scenariuszy dla Nickelodeon, czego rezultatem są chociażby „Klarysa wyśni wszystko”, „Mały Miś i „Oswald”. Suzanne była głównym odtwórcą opowieści o wczesnych latach psa Clifforda na kanale Minimini. Natomiast za współtworzenie opowieści „Christmas Special, santa, Baby!” otrzymała nominację do nagrody Writers Guild of America.

Największym sukcesem autorki była zdecydowanie trylogia „Igrzyska śmierci”, dzięki której została uznana przez tygodnik „Time” za jedną z najbardziej wpływowych osób 2010 roku! Niedługo po premierze trylogii zostały nakręcone adaptacje filmowe przygód Katniss Everdeen, które okazały się ogromnym komercyjnym sukcesem.

Jednak zanim Collins stała się autorką bestsellerowej trylogii, napisała kilka bajek i opowiadań. Jej pierwszym sukcesem był pięcioczęściowy cykl kronik o podziemnym świecie i Gregorze. Ta seria, jak i również trylogia „Igrzysk” utrzymywały się przez wiele tygodni na liście bestsellerów The New York Times, zyskując pozytywne recenzje zarówno krytyków, jak i czytelników.