Julian Barnes

Julian Patrick Barnes urodził się 19 stycznia 1946 w Leicester. Jest angielskim powieściopisarzem, autorem opowiadań i eseistą.
Barnes ukończył Magdalen College w Oksfordzie. Po studiach przez trzy lata pracował jako leksykograf - należał do zespołu opracowującego Oxford English Dictionary. Następnie został publicystą i krytykiem literackim New Statesman oraz New Review. W latach 1979-1986 w tej samej roli występował w telewizji.
Debiutował w 1981 powieścią „Metroland”. Kolejną jego książką była „Papuga Flauberta”, która zdobyła uznanie krytyków oraz nominację do Nagrody Bookera. Kolejne powieści, „Pod słońce” i - zaskakująca już samym tytułem – „Historia świata w dziesięciu i pół rozdziałach”, ugruntowały mocną pozycję Barnesa w brytyjskiej prozie.
Barnes jest uważany za czołowego angielskiego postmodernistę. Trzy jego książki – „Papuga Flauberta”, „Anglia”, „Anglia oraz Arthur & George” - znalazły się na krótkiej liście do Booker Prize. Opublikował także kilka kryminałów pod pseudonimem Dan Kavanagh.