Filip Zawada

Filip Zawada

Filip Zawada urodził się w 1975 roku we Wrocławiu. Jest poetą, prozaikiem, muzykiem, fotografem, a także reżyserem i aktorem filmów offowych. Grał w zespole Saksofonowe ptaki, AGD oraz w zespole Pustki, z którym nagrał płyty 8 Ohm i DO MI NO. Współtworzył muzykę do sztuk Przemysława Wojcieszka. Napisał również muzykę do przedstawienia muzycznego Pozytywka, do spektaklu Wojna nie ma w sobie nic z kobiety oraz Czystka. Skomponował także muzykę do filmu Knives out oraz Dziewczyna z szafy. Jest współautorem kilku produkcji filmowych. Obecnie gra w jednoosobowym zespole ITOITO. W 2014 roku zdobył Puchar Polski i Mistrzostwo Polski w łucznictwie Field.

Filip Zawada- ceniony poeta i pisarz

Od 1997 roku wydał 6 tomów poezji: System jedynkowy, Bóg Aldehyd, Snajper, Świetne sowy, Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się oraz Nie wiem, jak nazywają się te kwiaty. W 2011 roku pojawił się kolejny zbiór krótkich opowiadań Psy pociągowe. W 2014 roku wyszła fabularyzowana opowieść autobiograficzna o poszukiwaniu siebie, zatytułowana Pod słońce było. W 2019 roku Zawada stworzył zabawną i wzruszającą książkę, poruszającą ważne społecznie tematy Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek. Jego dzieła są pełne dojrzałych przemyśleń, a jednocześnie skłaniają do refleksji nad otaczających nas światem.

Ceniony artysta, wielokrotnie nagradzany w konkursach

Tomik poezji Filipa Zawady Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się otrzymał nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w 2015 roku. Psy pociągowe zostały nominowane do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Pod słońce było zostało wyróżnione nominacją do Nagrody Literackiej Gdynia trzy lata później. Z kolei książka Filip[a Zawady Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike w 2020 roku.